USG piersi
Gruczoł piersiowy (sutkowy) jest największym gruczołem skórnym. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet i jednym z najgroźniejszych z nowotworów ze względu na diagnozowanie w zbyt zaawansowanym stadium oraz wysoki stopień umieralności kobiet na całym świecie. Kobiety nie tylko w Polsce, ale i na świecie, mają świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą rak piersi, ale niewielki procent wie, jak ważna jest wczesna profilaktyka. Badania profilaktyczne to jedna z najlepszych metod zapobiegania, wczesnego wykrywania raka piersi. Na badania profilaktyczne kobieta powinna chodzić przynajmniej raz do roku począwszy od 18 roku życia.
Dzięki systematycznym wizytom w gabinecie USG, pacjentki mają spore szanse na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, szybką diagnozę i ekspresowe wdrożenie prawidłowego leczenia. Do badania USG piersi nie jest konieczne specjalne przygotowanie, jest ono szybkie, bezbolesne i bezpieczne, także dla kobiet ciężarnych.
Jednocześnie, samobadanie piersi jest niezwykle ważnym i podstawowym elementem w profilaktyce raka piersi. Dzięki samobadaniu można wykryć chorobę na wczesnym stadium zaawansowania, co stwarza duże szanse wyleczenia. Samodzielne badanie piersi powinno wchodzić w skład okresowej kontroli stanu piersi obejmującej także badanie przeprowadzone przez lekarza, badania USG i mammografię u kobiet powyżej 40 roku życia. Comiesięczne badanie piersi powinno być szeroko propagowane.